08 بهمن 1398 - 10:31 شناسه خبر: 11846 نسخه چاپی

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی:

استانداردهای شیر ایران سختگیرانه تر از اروپاست

استانداردهای شیر ایران سختگیرانه تر از اروپاست سرپرست وزارت جهاد کشاورزی:
عباس کشاورز در همایش صنعت لبنیات ایران با بیان اینکه برخی در مورد شیر نظرات غیرکارشناسانه می دهند و باعث ایجاد نگرانی در جامعه می شوند تاکید کرد: استانداردهای شیر در کشور ما بسیار سختگیرانه تر از اروپاست.

به گزارش کانون انجمن های صنایع غذایی ایران از وزارت جهاد کشاورزی، عباس کشاورز در اولین همایش صنعت لبنیات ایران که در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد، اظهار کرد: قبل از دهه شصت بعضی از صنایع مرتبط با شیر مانند شیر خشک و پنیر را وارد می‌کردیم و میزان مصرف شیر هم به اندازه فعلی نبود.

 وی افزود: اصلاح نژاد دام های بومی و استفاده از تکنولوژی باعث پیشرفت در این صنعت شد.

کشاورز تاکید کرد: در برخی از موارد از نظر ضریب تبدیل، سطح بهداشت و میزان شیردهی از اروپا بالاتر هستیم و امیدواریم توسعه این صنعت ادامه پیدا کند.

وی افزود: در ۸ سال اخیر وارد تجارت لبنیات هم شده‌ایم و برخی صنایع ما بسیار خوب در تجارت لبنیات ورود پیدا کرده اند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: ۸۰۰ هزار تن محصولات لبنی صادر شده که حدود ۷۰۰ میلیون دلار ارزآوری داشته است و این شروع خوبی برای این صنایع است.

کشاورز با اشاره به اینکه در جریان فعالیت اقتصادی باید با دید برد-برد نگاه کنیم، خاطرنشان کرد: یک جانبه بودن باعث آسیب به یکی از طرفین می شود، همانطور که در سال‌های گذشته این مشکل را داشتیم و دولت مجبور شد به خرید شیر ورود پیدا کند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با میزان سرانه مصرف شیر در ایران گفت: سرانه مصرف شیر ایران بیش از ۸۰ لیتر در سال است که با استانداردهای جهانی فاصله داریم، یک جامعه نیمه کهن سال باید میزان مصرف شیر بیشتری داشته باشد.

کشاورز در رابطه با توزیع لبنیات سنتی گفت: توزیع لبنیات سنتی که در جامعه در حال رواج است، از نظر بهداشت، سلامت و اقتصاد صحیح نیست.

وی افزود: برخی در مورد شیر نظرات غیر کارشناسانه می‌دهند و باعث ایجاد نگرانی در جامعه می‌شوند و این در حالی است که استانداردهای غذایی ما از جمله در شیر بسیار سختگیرانه تر از اروپا است.

کشاورز ادامه داد: در زمینه گندم ۷ برابر اروپا سختگیرتر هستیم و در رابطه با شیر هم همینطور است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: باید بازارهای جدیدی شناسایی شود تا بتوانیم در فضاهای جدیدتری فعالیت کنیم.