01 تیر 1400 - 9:9 شناسه خبر: 14211 نسخه چاپی

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران خبر داد:

قیمت جدید شیرخام تعیین شد

قیمت جدید شیرخام تعیین شد رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران خبر داد:
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران از تعیین قیمت ۶۴۰۰ تومان برای هر کیلوگرم شیرخام با چربی ۳.۲ درصد درب گاوداری خبر داد.

سیداحمد مقدسی، ريیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران از تعیین قیمت ۶,۴۰۰ تومان برای هر کیلوگرم شیرخام با چربی ۳.۲ درصد درب گاوداری خبر داد و گفت: به دستور ستاد تنظیم بازار کارگروهی در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شد که این کارگروه قیمت ۶,۴۰۰ تومان را برای هر کیلوگرم شیرخام (به ازای هر یک دهم چربی مثبت و منفی ۸۰ تومان) تعیین کرد.

به گفته مقدسی، قرار است امروز ستاد تنظیم بازار آن را ابلاغ کند.

مقدسی با اشاره به تامین سهمیه نهاده دامداری‌های شیری به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: نهاده برای بخش گاو شیری به طور ۱۰۰ درصد تامین می‌شود، اما دامداری‌های سنتی و روستایی بویژه پرواربندها با مشکلات متعددی روبرو هستند.

او افزود: با استمرار روند کنونی تامین نهاده و انتقاد دامداری‌های روستایی و پرواربندها از نحوه توزیع معلوم نیست که در ماه‌های آینده چه اتفاقی در بازار نهاده رخ دهد.

مقدسی ادامه داد: با وجود آنکه چشم انداز روشنی از تامین ارز پیش رو نیست و تخصیص ارز ترجیحی در هاله‌ای از ابهام است، بنابراین از مسئولان تقاضا داریم ‌که هر چه سریع تر ارز ترجیحی را قطع کنند تا تولید کننده بتواند در فضای رقابتی به تولید ادامه دهد.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران با اشاره به اینکه حذف ارز ترجیحی شفاف سازی بازار نهاده‌های دامی را به همراه دارد، بیان کرد: با وجود آنکه تجار، تولیدکننده و دولت با گرفتاری‌های متعددی در تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی روبرو هستند، از این رو حذف ارز ترجیحی و پرداخت مابه التفاوت به مصرف کننده به علت فضای رقابتی موجب شده تا تولیدکننده به سهولت به تولید ادامه دهد.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی قیمت تمام شده هر کیلو شیرخام برای دامدار ۶ هزار و ۵۰۰ تومان تمام می‌شود، گفت: با افزایش هزینه‌های تولید، قیمت ۶ هزار و ۵۰۰ تومانی برای هر کیلو شیرخام را به ستاد تنظیم بازار پیشنهاد داده‌ایم که با حذف ارز ترجیحی قیمت تمام شده به ۹ هزار و ۶۰۰ تومان می‌رسد.

رئیس هئیت مدیره انجمن صنفی گاوداران قیمت تمام شده هر کیلو دام سنگین را ۵۷ هزار تومان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر هر کیلو گوساله زنده با نرخ ۴۶ تا ۴۷ هزار تومان از دامدار خریداری می‌شود که با این وجود تولیدکنندگان در فروش هر کیلو دام ۷ تا ۱۰ هزار تومان متضرر هستند.

او با انتقاد از قیمت بالای گوشت در خرده فروشی‌ها بیان کرد: طبق روال معمول، فاصله قیمت بین تولید تا فروش بالاست که این موضوع هیچ ارتباطی به دامدار ندارد و تنها نظات باید افزایش یابد.

این مقام‌مسئول با اشاره به افزایش نرخ مصوب نهاده‌های دامی، و افزایش ۴٠ درصدی دستمزدها افزود: سال گذشته قیمت هر کیلوگرم یونجه ٢ هزار و ۵۰۰ تومان بوده اما هم اکنون قیمت هر کیلو به ۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است، همچنین قیمت ذرت علوفه‌ای که پارسال ٩٠٠ تومان بوده هم اکنون به یک هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافته است.

مقدسی تصریح کرد: اگر ستاد تنظیم بازار هر چه سریع‌تر قیمت مصوب شیرخام را اعلام‌ نکند، آینده صنعت در معرض نابودی قرار می‌گیرد.

رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: اگر ستاد تنظیم بازار هر چه سریع‌تر قیمت مصوب شیرخام را اعلام‌ نکند، آینده صنعت دامداری در معرض نابودی قرار می‌گیرد.