01 تیر 1400 - 10:35 شناسه خبر: 14213 نسخه چاپی

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی آذربایجان غربی خبر داد:

خرید تضمینی گندم در آذربایجان غربی آغاز شد

خرید تضمینی گندم در آذربایجان غربی آغاز شد مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی آذربایجان غربی خبر داد:
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی آذربایجان غربی از آغاز خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری در این استان خبرداد و گفت: مراکز خرید آماده دریافت گندم‌های تولیدی کشاورزان هستند.

علیرضا زارعی در گفت‌و‌گو با خبرنگاران افزود: قیمت پایه خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری 50000 ریال برای هر کیلوگرم اعلام شده است.

او اضافه کرد: این قیمت براساس پایه خرید با چهار درصد افت مفید و یک درصد افت غیرمفید است.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی آذربایجان غربی اظهار کرد: بر اساس پیش بینی‌های اعلامی از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان انتظار می‌رود در سال جاری حدود ۳۲۵ هزار تن گندم در استان تولید شود.

زارعی بیان کرد: پنج سیلوی ملکی، هشت سیلوی بخش خصوصی، ۱۴ سیلوی در جوار کارخانه و ۳۵ مرکز مباشر در آذربایجان غربی برای خرید تضمینی این محصول در نظر گرفته شده است.

براساس اعلام وزیر جهاد کشاورزی در راستای تحقق شعار سال در بخش کشاورزی و پشتیبانی از تولید، با موافقت رئیس جمهوری و سازمان برنامه و بودجه، مقرر شد با عنایت به کمبود شدید بارندگی و حمایت از کشاورزان گندمکار مبلغ یک هزار تومان به قیمت تضمینی گندم افزایش یافت تا قیمت این محصول راهبردی در قالب خرید تضمیمنی به ۵۰ هزار ریال برسد. پیش از این قیمت مصوب خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم توسط شورای عالی اقتصاد چهار هزارتومان تعیین شده بود.

سالانه ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به ارزش ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در استان آذربایجان‌غربی تولید می‌شود.

آذربایجان‌غربی ششمین استان تولیدکننده محصولات کشاورزی کشور محسوب می‌شود،  سالانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن سیب، ۷۰۰ هزار تن گندم و ۱۵۰ هزار انواع میوه‌های هسته‌دار در این استان تولید می‌شود.

 ۳۲.۸ درصد اشتغال استان مربوط به بخش کشاورزی است در حالی که متوسط کشوری آن ۱۸ درصد است؛ همچنین ۲۵ درصد ارزش افزوده استان حاصل از تولیدات بخش کشاورزی بوده که این رقم در متوسط کشوری ۱۳ درصد است.  

۱۹۵ کارخانه فرآوری محصولات کشاورزی در استان وجود دارد که چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورری در این واحدها فرآوری می‌شود،  این استان دارای ۳۷۰ سردخانه است که توان ذخیره ۹۸۰ هزار تن محصولات کشاورزی را دارد.