18 تیر 1400 - 23:42 شناسه خبر: 14332 نسخه چاپی

تعاون روستایی کرمانشاه عنوان کرد:

خرید چهار هزار تن کلزا توسط تعاون روستایی کرمانشاه

خرید چهار هزار تن کلزا توسط تعاون روستایی کرمانشاه تعاون روستایی کرمانشاه عنوان کرد:
تعاون روستایی کرمانشاه اعلام کرد: میزان خرید تضمینی و توافقی کلزا در مراکز تخصصی خرید وابسته به تعاون روستایی از مرز چهار هزار تن گذشت.

به گزارش پایگاه خبری کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران به نقل از ایرنا، ایرج صفایی گفت: تمام محصول کلزای تولیدی کشاورزان استان توسط مراکز وابسته به شبکه تعاون روستایی از کشاورزان خریداری می‌شود.

به گفته او از اواسط اردیبهشت ماه کار خرید دانه روغنی کلزا در مناطق گرمسیری آغاز شده و در سایر مناطق استان همچنان ادامه دارد.

مدیر تعاون روستایی کرمانشاه با اشاره به اینکه سال گذشته چهار هزار و ۶۰۰ تن کلزا از کشاورزان استان خریداری شد، عنوان کرد: خرید کلزا در استان توسط ۱۹ مرکز وابسته به شبکه تعاون روستایی استان انجام می‌شود.

صفایی افزود: خرید دانه روغنی کلزا به ۲ صورت تضمینی و توافقی از کشاورزان صورت انجام می‌شود که در خریدهای توافقی به ازای هر کیلوگرم کلزا ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومان و در خریدهای تضمینی به ازای هر کیلوگرم ۱۱ هزار تومان به کشاورزان پرداخت می‌شود.

به گفته او تاکنون بیش از سه هزار و ۱۰۰ تن به صورت توافقی و بیش از ۹۵۰ تن به صورت تضمینی مباشرتی با شرکت غله، کلزا از کشاورزان استان خریداری شده است.

این مقام مسئول به رویکرد سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به خریدهای توافقی با توجه به پشتیبانی از تولید اشاره کرد و اظهار داشت: خریدهای توافقی توسط تشکل‌ها و شرکت‌های زیر پوشش تعاون روستایی یکی از راه‌های افزایش تولید و بهبود وضعیت اقتصادی بهره برداران بخش کشاورزی است که سبب ایجاد تعادل در قیمت برای تولید کننده و مصرف کننده می‌شود.

تولید سالانه بیش از چهار میلیون تن محصولات کشاورزی در کرمانشاه

استان کرمانشاه بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در استان تولید می‌شود.

داشتن ۱۱ اقلیم آب و هوایی، بارش های ۲ برابری نسبت به میانگین کشوری، چهار فصل بودن و تولید بیش از ۹۸ درصد محصولات زراعی و باغی در استان از جمله ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی استان کرمانشاه است که از این ظرفیت برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، افزایش درآمد کشاورزان و رونق اقتصادی استان استفاده می‌شود.

از مجموع جمعیت استان حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان‌های مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی محسوب می‌شود به طوریکه ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می‌کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می‌کنند.