19 تیر 1400 - 12:41 شناسه خبر: 14337 نسخه چاپی

دبیر انجمن صنایع روغن نباتی اعلام کرد:

۶۰۰هزارتن روغن نباتی در سه ماهه اول امسال تولید شد

 ۶۰۰هزارتن روغن نباتی در سه ماهه اول امسال تولید شد دبیر انجمن صنایع روغن نباتی اعلام کرد:
دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران گفت: در سه ماه نخست سال جاری بیش از ۶۰۰ هزار تن انواع روغن نباتی در کشور تولید و توزیع شد که بیش از نیاز بازار بوده است.

به گزارش «پایگاه خبری کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران» به نقل از ایرنا، امیر هوشنگ بیرشک گفت: در سه ماه نخست سال جاری به طور میانگین ماهانه بیش از ۲۰۰ هزار تن انواع روغن نباتی در کشور تولید و توزیع شده است.

به گفته دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران، این درحالی است که طبق برنامه تکلیفی وزارت صنعت،معدن و تجارت تولید روغن نباتی باید ماهانه ۱۸۰ هزار تن باشد.

او ادامه داد: بازار روغن نباتی پس از چند ماه پرتنش به آرامش رسیده و صنعت روغن نباتی آمادگی دارد تا تمامی نیاز کشور در بخش خانوار و صنف و صنعت را به طور کامل برطرف کند.

بیرشک، با تاکید بر نقش تعامل سازنده دولت و بخش خصوصی برای تنظیم بازار روغن نباتی گفت: طی ماه‌های اخیر همراهی و هماهنگی مناسبی میان وزارت صنعت و دبیرخانه ستاد تنظیم بازار با انجمن روغن نباتی به وجود آمده است و نتیجه این همراهی در کنار عملکرد مناسب شرکت بازرگانی دولتی در تامین به موقع روغن خام کارخانجات، باعث شده تا بازار روغن نباتی کاملا در آرامش قرار گیرد.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران تکمیل سامانه جامع تجارت و بهره‌گیری از آن برای شفاف‌سازی تمامی فرآیندهای تولید و توزیع را مهم و راهگشا دانست و گفت: بهره‌مندی از سامانه جامع تجارت باعث شده علاوه بر افزایش تولید و عرضه روغن نباتی در کشور تقاضای کاذب بازار نیز مدیریت شود.

مصرف روغن خام کشور ماهانه ۱۰۰ هزار تن است و برای تعادل بخشی به بازار، واردات و تولید افزایش یافته و روند توزیع این محصول نیز سرعت بیشتری پیدا کرد.

بخشی از روغن مورد نیاز از محل دانه‌های روغنی وارداتی و تولید داخل تامین می‌شود و از حدود سه میلیون تن دانه روغنی وارداتی، ۱۸ درصد تبدیل به روغن خام شده که می تواند بخشی از نیاز کشور را تامین کند.