09 شهریور 1398 - 15:8 شناسه خبر: 10694 نسخه چاپی

پیروزبخت:

اجازه نمی دهیم محموله های آلوده به کشور وارد شود

اجازه نمی دهیم محموله های آلوده به کشور وارد شود پیروزبخت:
رییس سازمان ملی استاندارد ایران درباره ذرت های آلوده گفت: اجازه نمی دهیم محموله ای که سلامت و ایمنی مردم را تهدید می کند وارد کشور شود.

به گزارش کانون انجمن های صنایع غذایی ایران از سازمان ملی استاندارد ایران، پیروزبخت با تاکید بر اینکه هیچ محموله آلوده ای وارد کشور نشده است گفت: در سال 1395 ،  500 هزار تن ذرت وارد بندرامام شد که با کنترل و انجام آزمایش های متعدد، وجود سم آفلاتوکسین در بخشی از محوله محرز شد و گواهی انطباق برای آن صادر نشد.

پیروزبخت با اشاره به هماهنگی سازمان استاندارد با گمرگ جمهوری اسلامی ایران از طریق سامانه EPL  در این زمینه تصریح کرد: تمام محموله های وارداتی که استاندارد آن اجباری باشد از طریق این سامانه به ما اعلام می شود و سازمان استاندارد  پس از اطلاع از ورود محموله 500 هزار تنی به بندر امام،  این محموله را با تقسیم بندی به بسته های 500 تنی و نمونه گیری از هر بسته مورد آزمایش قرار داد.

وی افزود: بیش از 2 هزار نمونه از این محموله گرفته شد و برای اطمینان هر نمونه بیش از 8 هزار بار آزمایش شد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران تصریح کرد: در آزمایش های انجام شده مشخص شد که  125 هزار تن از این محموله آلوده به سم آفلاتوکسین است و مابقی محموله مشکل آلودگی نداشته و مجوز ترخیص آن صادر شد.

وی در ارتباط با احتمال آلودگی مخازن و سیلوهای حاوی ذرت های آلوده نیز گفت: جای هیچ نگرانی نیست چراکه پس از تخلیه محموله آلوده مخازن طبق ضوابط وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی و سازمان حفاظت از محیط زیست، این مخازن گندزدایی و ضدعفونی  و آماده بهره گیری برای مصارف دیگر می شود.

پیروزبخت با تاکید بر سلامت و ایمنی مردم گفت: با رعایت استانداردهای به روز شده و مطابق با سبد غذایی جامعه ایرانی وهمکاری گمرک جمهوری اسلامی ایران، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، در تلاش برای تضمین کیفیت ، ایمنی و سلامت مردم هستیم.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در پایان به اجرای تکلیف رییس جمهور برای این محموله توسط سازمان ملی استاندارد ایران و سایر بخش ها اشاره کرد و اظهار داشت: رییس جمهور تکلیف کردند که اگر این محموله مرجوع نشود باید امحا شود.