13 شهریور 1398 - 12:19 شناسه خبر: 10699 نسخه چاپی

رویترز:

کاهش قیمت های جهانی لبنیات/افزایش عرضه به دنبال برگزاری مزایده

کاهش قیمت های جهانی لبنیات/افزایش عرضه به دنبال برگزاری مزایده رویترز:
قیمت های جهانی لبنیات با برگزاری مزایده فروش از سوی شرکت لبنی فونترا که 30 درصد تجارت جهانی لبنیات جهان را در اختیار دارد و به دنبال افت قیمت پودر شیر کامل، کاهش یافت.

به گزارش کانون انجمن های صنایع غذایی ایران به نقل از خبرگزاری رویترز، شاخص قیمت تجارت جهانی لبنیات GDT  با کاهش 0.4 درصدی رو به رو شده است به طوری که متوسط قیمت به ازای هر تن 3.2 دلار بوده که نسبت به قیمت فروش دو هفته قبل با 0.2 درصد و در مقایسه با قیمت مزایده در اوایل ماه گذشته میلادی 2.6 درصد کاهش داشته است.

کاهش 0.8 درصدی قیمت های جهانی پودر شیر کامل عمدتاً به دنبال انتظارات از آینده بازار شکل گرفته است.  

نیک تافلی، اقتصاددان بانک ا اس بی می گوید: قیمت های جهانی پودر شیر کامل تا حد زیادی تحت تاثیر انتظارات در خصوص قیمت های آتی این کالا شکل گرفته و تغییرات زیادی در مورد کالاهای دیگر اتفاق نیوفتاده است.

وی در ادامه افزود: تا به امروز افزایش تنش های تجاری میان ایالات متحده و چین و کاهش ارزش پول چین تاثیر معناداری بر قیمت های جهانی لبنیات نداشته است.

شرکت لبنیاتی نیوزلندی فونترا روز چهارشنبه قیمت شیر خام درب دامداری ها را بین 6.2 تا 7.2 دلار نیوزلند در هر کیلوگرم برای دوره 2020-2019 اعلام کرد و نسبت به تاثیر تنش های تجارت جهانی بر بازار محصولات لبنی هشدار داد.

برگزار کننده مزایده در وبسایت خود اعلام کرده است در مجموع بیش از 39 هزار و 689 تن محصول لبنی در این مزایده به فروش رسیده که نسبت به مزایده قبلی 15.3 درصد افزایش داشته است.

نتایج این مزایده می تواند بر ارزش دلار نیوزلند تاثیرگذار باشد چراکه بخش لبنیات بیش از 7 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص داده است.

شرکت نیوزلندی فونترا به حدو 10 هزار و 500 دامدار نیوزلندی تعلق دارد و یک سوم تجارت لبنیات دنیا در اختیار این شرکت است.

وبسایت globaldailytrade.info  نیز به این شرکت تعلق دارد ولی به صورت مستقل از این غول لبنی اداره می شود.