17 شهریور 1398 - 10:30 شناسه خبر: 10705 نسخه چاپی

الزام کارخانجات به فروش سبوس با نرخ دولتی به رغم آزادسازی قیمت گندم

الزام کارخانجات به فروش سبوس با نرخ دولتی به رغم آزادسازی قیمت گندم
دبیر انجمن صنایع نشاسته و گلوکز ایران با اشاره به مصوب جدید ستاد تنظیم بازار در خصوص تعیین قیمت 1000 تومانی سبوس، آن را عامل افزایش قیمت تمام شده و متضرر شدن تولیدکنندگان صنایع آرد بر اعلام کرد.

به گزارش کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، محمدرسول مصائبی با اشاره به آزادسازی قیمت گندم برای صنف و صنعت، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری عملا هیچگونه یارانه ای بابت گندم و آرد به صنایع آرد بر کشور تعلق نمی گیرد به طوری که قیمت گندم از ابتدای سال 98 با افزایش دوبرابری روبه رو بوده است.

دبیر انجمن صنایع گلوکز و نشاسته ایران با بیان اینکه در گذشته به دلیل واگذاری گندم و آرد به قیمت دولتی و یارانه ای به صنف و صنعت، تحویل سبوس استحصالی به نرخ دولتی به دامداران طبق مصوبه هیات وزیران امری بدیهی بوده است، اظهار کرد: متاسفانه پس از گذشت حدود شش ماه از حذف یارانه گندم و آرد اخیراً ستاد تنظیم بازار قیمت فروش هرکیلو سبوس را 1000 تومان اعلام کرده است.

مصائبی در ادامه توضیح داد: اصولاً کارخانجاتی مانند کارخانجات تولید نشاسته و گلوکز که کلیه مواد اولیه و مکمل مصرفی آنها به صورت آزاد تهیه می شود، نباید الزامی برای فروش قسمتی از مواد اولیه خود (مانند سبوس) به قیمت بسیار پایین تر از قیمت بازار داشته باشند، چرا که این امر افزایش قیمت تمام شده محصولات تولیدی از آرد گندم و متضرر شدن تولیدکنندگان صنایع آردبر را به دنبال خواهد داشت.

وی تصمیم دولت مبنی بر فروش سبوس استحصالی به قیمت دولتی با هدف استفاده در نهاده های دامی برای بخش خبازی و ... که از یارانه اختصاصی بهره مند هستند را امری منطقی توصیف و تاکید کرد: این سیاست در بخش صنف و صنعت که از یارانه فوق بهره مند نیستند منطقی به نظر نمی آید لذا به منظور حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، جبران بخشی از هزینه های تولید و جلوگیری از افزایش قیمت تمام شده محصولات، سبوس استحصالی از گندم بایستی به خود صنایع اختصاص داده شود.