31 شهریور 1398 - 15:18 شناسه خبر: 10726 نسخه چاپی

نرخ خرید تضمینی پیشنهادی وزارت جهاد برای محصولات کشاورزی اعلام شد

نرخ خرید تضمینی پیشنهادی وزارت جهاد برای محصولات کشاورزی اعلام شد
محمود حجتی طی نامه ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران نرخ خرید تضمینی پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای سال زراعی 99-98 را اعلام کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان

وزارت جهاد کشاورزی نرخ پیشنهادی هر کیلوگرم گندم معمولی را ۲ هزار و ۲۹۵ تومان و گندم دوروم را ۲ هزار و ۳۸۹ تومان اعلام کرد که در مقایسه با سال قبل ۳۵ درصد رشد یافته است؛ نرخ خرید تضمینی گندم معمولی در سال گذشته یک هزار و ۷۰۰ تومان و گندم دروم یک هزار و ۷۷۰ تومان بود.

قیمت پیشنهادی هر کیلوگرم جو  در سال زراعی۴۹ درصد رشد داشته و از یک هزار و ۱۶۳ تومان به یک هزار و ۷۳۳ تومان رسیده است.

نرخ پیشنهادی چغندر قند بهاره و پاییزه به‌ترتیب ۵ هزار و ۲۰ تومان و ۴ هزار و ۹۱۲ تومان اعلام شد که در مقایسه با سال گذشته ۳۴ و ۳۵ درصد رشد داشته است.

در این نامه همچنین آمده است که به‌ازای هر کیلوگرم چغندرقند بهاره ۵۰ تومان و چغندر پاییزه ۱۰۰ تومان به مبلغ خرید تضمینی اضافه می‌شود.

مبنای عیار قند چغندر بهاره ۱۶ درصد و چغندر پاییزه ۱۵ درصد اعلام شده است.

همچنین اعلام شده است که به‌ازای هر تن چغندرقند بهاره ۲کیلوگرم قند با نرخ ۷۵۰ و ۲۰ کیلوگرم تفاله خشک با نرخ ۱۲۰ تومان و به‌ازای هر تن چغندرقند پاییزه  ۲کیلوگرم قند یا شکر با نرخ ۶۵۰ تومان و ۲۰ کیلوگرم تفاله خشک با نرخ ۱۰۰ تومان به‌عنوان جایزه تحویل شود.

بنابراین گزارش این نرخ‌ها توسط شورای اقتصادی  مورد بررسی قرار می‌گیرد و نرخ نهایی را اعلام می‌کند. نرخ پایین خرید تضمینی گندم و چغندر قند در سال زراعی گذشته باعث شد که کشاورزان از کاشت و تحویل محصول خود به دولت خودداری کنند و میزان خرید تضمینی کمتر از برآوردها بود.