01 آبان 1398 - 14:51 شناسه خبر: 10756 نسخه چاپی

پیش بینی کاهش مصرف روغن زیتون در کشور به دلیل افزایش قیمت

پیش بینی کاهش مصرف روغن زیتون در کشور به دلیل افزایش قیمت
رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون با اشاره به ناچیز بودن مصرف روغن زیتون در ایران در مقایسه با سایر کشور ها گفت: گران شدن روغن زیتون باعث کاهش مصرف سرانه و حذف این روغن مفید برای سلامت از سبد خانوارها خواهد شد.

تسنیم

مهدی عبدی، رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون و زیتون شور ایران، درباره دلایل گرانی یک باره روغن زیتون در بازار اظهار کرد: در حال حاضر تنها 50 درصد نیاز کشور  به روغن زیتون ازطریق تولید داخل تامین می شود. برخی واسطه ها و دلالان  به بهانه حمایت از کشاورزان با نامه نگاری و مصاحبه های مختلف به دنبال ممنوعیت واردات روغن زیتون به کشور هستند تا بتوانند با منفعت طلبی بازار انحصاری را به نفع خود مدیریت کنند.

وی گفت: به رغم تلاش های وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر ارائه نهاده های مورد نیاز باغداران زیتون به صورت یارانه ای اما متاسفانه همچنان قیمت میوه و روغن زیتون داخلی رو به افزایش است.

سرانه مصرف روغن زیتون کاهش می یابد

عبدی با اشاره به ناچیز بودن مصرف روغن زیتون در ایران در مقایسه با سایر کشور ها گفت: گران شدن روغن زیتون باعث کاهش مصرف سرانه و حذف این روغن مفید برای سلامت از سبد خانوارها خواهد شد.

رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون و زیتون شور ایران تصریح کرد: مدیران وزارتخانه های جهاد کشاورزی، بهداشت و صمت بارها بر ضرورت تعیین راهکارهای مختلف برای افزایش مصرف روغن زیتون در کشور تاکید کرده اند اما برخی کج سلیقگی ها  مانع از افزایش مصرف سرانه  روغن زیتون در کشور شده است.

خروج روغن زیتون از گروه یک اولویت ارزی

وی خروج روغن زیتون از گروه یک کالاهای وارداتی را یکی از عوامل گرانی و عدم افزایش مصرف سرانه روغن زیتون در کشور دانست و گفت: از سال گذشته تا کنون قیمت روغن زیتون وارداتی به دلیل  افزایش نرخ ارز گران شده و در نتیجه قیمت میوه و روغن تولید داخل نیز افزایش زیادی داشته است.

عبدی افزود: با در نظر گرفتن قیمت ارز آزاد برای واردات روغن زیتون همچنان شاهدیم که قیمت روغن زیتون تولید داخل، از قیمت وارداتی گران تر است که باید برای رفع این مشکل چاره اندیشی شود.

رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون و زیتون شور ایران با بیان اینکه امسال تولید زیتون در کشور افزایش یافته است خاطر نشان کرد: کارخانجات زیتون و روغن زیتون عضو این انجمن در سراسر کشور همواره یار و یاور باغداران  بوده و اولویت آنها تامین ماده اولیه مورد نیاز خود از داخل کشور است و تنها کسری روغن زیتون مورد نیاز خود را از منابع خارجی تامین می شود.