04 آبان 1398 - 14:58 شناسه خبر: 10757 نسخه چاپی

درخواست وزارت جهاد کشاورزی از گندمکاران برای تحویل گندم به دولت

درخواست وزارت جهاد کشاورزی از گندمکاران برای تحویل گندم به دولت
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما در سال زراعی گذشته به اندازه نیاز کشور گندم تولید کردیم اما به هر دلیلی بخشی از این گندم تولیدی را برخی تولیدکنندگان به ما نفروختند، از آمادگی این وزارتخانه برای خرید گندم کشاورزان خبر داد.

به گزارش کانون انجمن های صنایع غذایی ایران از وزارت جهاد کشاورزی، دکتر عبدالمهدی بخشنده با اشاره به اینکه تاکنون ۲ میلیون و ۳۰۰هزار هکتار از کشت گندم کشور انجام شده است، اذعان کرد: این میزان کشت حدود ۳۸ درصد از برنامه کشت گندم است و امیدواریم تا پایان فصل کشت از ۶ میلیون هکتار گندم عبور کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با بازبینی قیمت محصولات کشاورزی به خصوص گندم در شورای اقتصاد گفت: تاکنون قیمت طبق اعلام شورای اقتصاد بوده و تغییری نداشته است، کشاورزان و تولیدکنندگان هم در خصوص قیمت گلابه‌هایی دارند که با توجه به افزایش هزینه های زندگی که به ما منتقل کرده‌اند و ما هم به مجاری ذی‌ربط انتقال داده‌ایم اما قیمت فعلا همان مبلغی است که اعلام شده و تغییری نداشته است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی ما در سال زراعی گذشته به اندازه نیاز کشور گندم تولید کردیم اما به هر دلیلی بخشی از این گندم تولیدی را برخی تولیدکنندگان به ما نفروختند و هنوز در اختیار آنها است.

وی افزود: البته علاوه بر ۸ میلیون تن گندمی که در وزارت جهاد کشاورزی از تولیدکنندگان خریداری شد،‌ کارخانجات صنعتی هم که گندم آزاد استفاده می‌کردند مستقیما از تولیدکنندگان گندم خریداری کردند که حدود یک تا یک و نیم میلیون تن توسط آنها خریداری شده است.

بخشنده ادامه داد: ما از کشاورزان می‌خواهیم اگر همچنان محصول گندمی در اختیار دارند که تحویل نداده‌اند آن را به مراکز خرید تضمینی تحویل دهند.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: با تدارکی که در سال جاری برای تامین نهاده‌ها دیده شده و شرایط آب و هوایی مساعد، امیدواریم امسال تولید گندم از نیاز کشور هم فراتر رود.

بخشنده با بیان این که نیاز سالانه گندم کشور حدود ۱۱ و نیم میلیون تن است که با ذخایر راهبردی این میزان نیاز بیشتر می‌شود، افزود: گندم تولید شده نیاز کشور را برآورده می‌کند اما امسال با توجه به اینکه بخشی از گندم به دولت فروخته نشد، بر اساس تصمیم دولت برای تامین ذخایر راهبردی باید حدود یک یا دو میلیون تن واردات گندم انجام شود.

 

کاهش قیمت گوشت به دنبال انباشت دام سنگین در کشور

معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با انباشت دام سنگین در کشور اظهار کرد: میزان تولید کشور در حال حاضر متعادل شده و در دوماه اخیر از میزان واردات گوشت کاسته شده است که به دلیل شرایط آب و هوایی و بهبود وضعیت مراتع است و باعث افزایش پرواربندی دام سنگین شده است.

وی افزود: در حال حاضر گوشت در فروشگاه‌ها به وفور یافت می‌شود و قیمت‌ها هم کمی کاهش پیدا کرده است، البته میزان واردات هم که حدود ۱۰۰ هزار تن بوده در دوماه اخیر کاهش داشته، بنابراین به نحوی برنامه ریزی می‌کنیم که دامداران بتوانند هرچه سریعتر دام خود را به بازار عرضه کنند.