22 دی 1398 - 15:25 شناسه خبر: 10831 نسخه چاپی

کشت گندم در 6 میلیون هکتار از زمین های زراعی کشور/جدول افت مفید و غیرمفید تغییر کرد

کشت گندم در 6 میلیون هکتار از زمین های زراعی کشور/جدول افت مفید و غیرمفید تغییر کرد
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی ایران سطح زیرکشت گندم در کشور از آغاز سال زراعی جاری تاکنون را 6میلیون هکتار اعلام کرد و گفت: جدول افت مفید و غیرمفید گندم تغییر کرده است.

به گزارش کانون انجمن های صنایع غذایی ایران از وزارت جهاد کشاورزی، هفتاد و سومین جلسه کمیته فنی گندم با حضور مهندس اسفندیاری پور مشاور وزیر و مجری طرح گندم، نماینده سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، نمایندگان موسسات تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، تحقیقات کشاورزی دیم کشور، تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان بذر اصلاح شده، رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندمکاران ایران و معاونین بهبود تولیدات گیاهی، مدیران زراعت، کارشناسان مسئول کنترل گواهی بذر و نهال و روسای هیئت اجرایی ملی گندمکاران سازمان های جهاد کشاورزی کلیه استانها به صورت ویدئو کنفرانس در محل سالن جلسات شهیدان نعمتی جم برگزار شد.

در این جلسه، مجری طرح گندم در خصوص آخرین وضعیت سطح زیرکشت گندم اظهار کرد: از آغاز سال زراعی جاری تاکنون، در سطح حدود یک میلیون ۹۴۰ هزار هکتار گندم آبی و ۴ میلیون و ۳۰ هزار هکتار گندم دیم و در مجموع در سطح ۵ میلیون و ۹۶۸ هزار و ۸۷۱ از اراضی کشاورزی کشور، گندم کشت شده است.

مهندس اسفندیاری پور در ادامه بر ضرورت تلاش برای تحقق برنامه تولید بذور گندم طبقات پرورشی، مادری و گواهی شده گندم آبی و دیم تاکید کرد و خواستار ثبت اطلاعات بهره برداران در سامانه پهنه بندی و مدیریت اداره با نظارت کامل معاونین بهبود تولیدات گیاهی و مدیران زراعت، شد.

مجری طرح گندم ضمن تاکید بر تشکیل منظم جلسات کمیته پایش پیش آگاهی و مدیریت دقیق کنترل خسارت آفات خصوصاً سن گندم، بیماری ها و علف های هرز، تصریح کرد: انداره الک های خرید گندم که از ۲*۲ میلیمتر به ۲*۱.۷ میلیمتر تغییر یافته است.

وی همچنین از تغییرات جدول افت مفید و غیرمفید گندم در سال جاری خبر داد.

در ادامه این جلسه، گزارش روند پیشرفت فیزیکی برنامه تولید بذر گندم در سال زراعی ۹۹-۱۳۹۸ به تفکیک استان و رقم و طبقات بذر، گزارش اقدامات انجام شده پروژه افزایش عملکرد و بهره وری نظام های گندم بنیان و تجارب دو سال اخیر در استان فارس و همچنین وضعیت کاشت گندم آبی و دیم سال جاری در مقایسه با سال گذشته توسط نمایندگان ذیربط ارائه شد.