05 بهمن 1398 - 13:17 شناسه خبر: 11843 نسخه چاپی

رویترز:

کاهش قابل ملاحظه صادرات برنج هند به دنبال اثر تحریم های آمریکا بر کند شدن پرداخت های ایران

کاهش قابل ملاحظه  صادرات برنج هند به دنبال اثر تحریم های آمریکا بر کند شدن پرداخت های ایران رویترز:
به نقل از خبرگزاری رویترز عدم تمایل تجارهندی به صادرات برنج باسماتی به ایران به دنبال تاخیر در پرداخت ها از سوی ایران که در نتیجه تحریم های ایالات متحده اتفاق افتاده است، صادرات برنج هند را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش داده است.

به گزارش کانون انجمن های صنایع غذایی ایران به نقل از رویترز، صادرات برنج هند در بازه زمانی ماه های آوریل و نوامبر سال 2019 بیش از یک چهارم کاهش یافته و به 5.5 میلیون تن رسیده است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته این کشور 7.5 میلیون تن صادرات برنج داشته است. به لحاظ ارزشی نیز صادرات این کشور در این مدت با 19 درصد کاهش مواجه بوده و از 4.7 میلیارد دلار به 3.8 میلیارد دلار رسیده است.

این غلات با صادراتی به ارزش 7.75 میلیارد دلار در سال مالی 2019-2018 مهم ترین کالای کشاورزی منبع درآمدی ارز خارجی هند به شمار می رود. 

صادرات برنج باسماتی به ایران در این مدت ( بین آوریل تا نوامبر سال 2019) از 900 هزار تن به 600 هزار تن کاهش یافته است، با این وجود تجاری که نگران تاخیر در پرداخت هایشان هستند در پنج ماه گذشته از امضای قرارداد های جدید با تهران  خودداری کرده اند.

با توجه به بدهی حدود 20 میلیارد روپیه ای (281.41 میلیون دلار) خریداران برنج ایرانی به هند به دنبال چالش هایی که تحریم های ایالات متحده آمریکا بر سر راه پرداخت مبالغ کالاهای وارداتی ایجاد کرده است، انتظار نمی رود صادرات برنج این کشور به میزان قابل ملاحظه ای افزایش یابد.