14 بهمن 1398 - 11:47 شناسه خبر: 11851 نسخه چاپی

رویترز:

کاهش قیمت جهانی روغن پالم در پی شیوع کرونا در چین/ هند واردات از مالزی را محدود کرد

کاهش قیمت جهانی روغن پالم در پی شیوع کرونا در چین/ هند واردات از مالزی را محدود کرد رویترز:
برخی بازرگانان خارجی معتقدند قیمت روغن پالم می تواند در هفته های آتی در پی شیوع ویروس کشنده کرونا در چین که سفر و فعالیت های عادی در این کشور را مختل کرده است به حدود 2500 رینگت در هر تن کاهش پیدا کند.

به گزارش کانون انجمن های صنایع غذایی ایران از خبرگزاری رویترز، ویروس کرونا که تاکنون جان 350 نفر را گرفته و بیش از 1700 نفر از مردم جهان را گرفتار کرده است، نگرانی ها از ایجاد اختلال در چرخه عرضه و عادات غذایی پرجمعیت ترین کشور جهان و دومین اقتصاد بزرگ دنیا را افزایش داده است.

معاملات آتی روغن پالم دالین روز دوشنبه و پس از شروع دوباره معالات پس از تعطیلات طولانی سال جدید میلادی، 7 درصد افت کرد، با این وجود همچنان تا افت 11 درصدی در معیار معاملات آتی روغن پالم در دوره تعطیلات چین فاصله دارد.

قیمت جهانی روغن پالم از 8 ژانویه و به دنبال کاهش واردات روغن تصویه شده توسط کشور هند و توقف غیر رسمی تمامی خریدها از کشور مالزی به دنبال اختلافات دیپلماتیک میان دو کشور، تحت فشار قرار گرفته  است.

قرارداد معیار روغن پالم مالزی برای تحویل در ماه آوریل در بورس مشتقات مالزی در ماه ژانویه 14.9 درصد کاهش یافته است که بزرگترین کاهش پس از آگوست سال 2014 بوده است.

این قرارداد روز دوشنبه و پس از افت 9 درصدی در هفته گذشته، با 1.2 درصد افزایش به 2634 رینگت در هر تن رسید.  

تعدادی از بازرگانان در گفت و گو با رویترز اعلام کرده اند انتظار دارند قیمت روغن پالم به 2470 تا 2575 رینگت در هر تن در هفته های آتی کاهش یابد.