27 بهمن 1398 - 9:47 شناسه خبر: 11860 نسخه چاپی

وزارت جهاد کشاورزی:

صادرات ۴۵۰ میلیون دلاری گیاهان دارویی

صادرات ۴۵۰ میلیون دلاری گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی:
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی از رشد ۳۷ درصدی صادرات اسانس و فرآورده‌های جانبی گیاهان دارویی طی دو سال گذشته نسبت به سنوات قبل در کشور خبر داد.

به گزارش کانون انجمن های صنایع غذایی ایران از وزارت جهاد کشاورزی، حسین زینلی گفت: اهمیت کشت و تولید گیاهان دارویی در اقتصاد و صنعت کشور بر کسی پوشیده نیست.

وی ادامه داد: گیاهان دارویی نقش مهمی به لحاظ اشتغال افزایی، توسعه صادرات غیرنفتی، ارزآوری، رشد اقتصادی و بسیاری موارد دیگر در اقتصاد مملکت دارند.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۲۰ هزار هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی در کشور توسعه پیدا کرده است.

وی افزود: هدف اصلی وزارت جهاد کشاورزی در توسعه سطح زیر کشت گیاهان دارویی تأمین نیاز داخلی و صادرات محصولات این گیاهان از قبیل اسانس و دیگر فرآورده‌ها به بازارهای جهانی است.

زینلی تصریح کرد: بیش از ۱۷۲۸ گونه گیاه دارویی بصورت انحصاری در کشور وجود دارد که می‌تواند برای مملکت ارز آوری خوبی داشته باشد.

وی ادامه داد: رویکرد وزارت جهاد کشاورزی این است که گیاهان دارویی پس از فرآوری صادر و به یک معنا از خام‌فروشی جلوگیری شود.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: خوشبختانه در ۹ ماهه سال جاری پنج میلیون کیلوگرم اسانس و عصاره گیاهان دارویی از ایران به خارج صادر و بیش از ۴۵۰ میلیون دلار ارز آوری برای کشور داشته است.

وی افزود: به طور کلی از این میزان ارزآوری ۲۰۰ میلیون دلار مربوط به گیاه زعفران و بقیه متعلق به سایر گونه گیاهان دارویی بوده است.

زینلی اظهارداشت: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته، همه اسانس و عصاره مورد نیاز کشور در حوزه گیاهان دارویی طی چند سال آینده در داخل تأمین خواهد شد.

وی ادامه داد: ایران به لحاظ جغرافیایی، اقلیمی و آب و هوایی از موقعیت ممتازی برای توسعه کشت گیاهان دارویی برخوردار است.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی یادآورشد: ضرورت ایجاب می‌کند از این ظرفیت اقتصادی به بهترین وجه ممکن در راستای ایجاد اشتغال، رونق تولید، ارزآوری و توسعه صادرات بهره گیری شود