29 بهمن 1398 - 10:51 شناسه خبر: 11862 نسخه چاپی

گلایه رییس اتاق تهران از رسوب کالاها در گمرکات/ورود دیرهنگام دولت به ترخیص خودروها

گلایه رییس اتاق تهران از رسوب کالاها در گمرکات/ورود دیرهنگام دولت به ترخیص خودروها
مسعود خوانساری در جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران روند رسوب کالاها در گمرکات کشور را مورد انتقاد قرار داد و گفت: دولت در بسیاری از موارد دیرهنگام تصمیم می گیرد و نمونه آن در ترخیص خودروهای وارداتی است که با مصوبه جدید دولت آغاز شده است اما در بسیاری از موارد هنوز هم رسوب کالا در گمرکات وجود دارد.

مهر

مسعود خوانساری در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دولت در بسیاری از موارد، دیرهنگام تصمیم می‌گیرد، نمونه این ورود دیرهنگام دولت را در ترخیص خودروهای وارداتی عنوان کرد و گفت: روند ترخیص خودروهای وارداتی با مصوبه جدید هیأت دولت آغاز شده، اما متأسفانه در بسیاری از موارد از جمله لوازم آرایشی و بهداشتی و سایر اقلام، هنوز هم رسوب کالا در گمرکات وجود دارد.

وی افزود: بیش از ده ماه است که محصولات آرایشی و بهداشتی در گمرکات مانده است و علیرغم پیگیری‌های دولت، همچنان مشکلات پابرجا است؛ ضمن اینکه کالاهای زیادی هستند که به سرنوشت همین اقلام دچار شده و در گمرکات باقی مانده اند.

به گفته خوانساری، به خاطر کمبود بودجه دولت، فشارهایی از بابت تأمین اجتماعی و مالیات به بنگاههای اقتصادی وارد می‌شود که این موارد تأثیر منفی در محیط کسب و کار کرده و آنها را نیز دچار مشکل می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: اگر اکنون فرصت جذب سرمایه‌گذاری خارجی فراهم نیست، فضای کسب و کار را هم نباید برای سرمایه گذاران داخلی نامساعد کنیم.

وی تصریح کرد: هزینه آلودگی هوا بالغ بر ۸ میلیارد دلار در روز برآورد شده است که عمدتاً کشورهای چین، آمریکا و هند بیشترین زیان را می‌بینند؛ این در حالی است که در چین بالغ بر ۱.۸ میلیون نفر در سال، در هند ۱ میلیون نفر و در کل دنیا ۴.۵ میلیون نفر در دنیا تلفات به ثبت رسیده است.

به گفته خوانساری، در گذشته نگاه به بخش خصوصی مثبت نبود؛ به همین دلیل باید در اقشار مختلف مردم، نفوذ را داشته باشیم؛ به همین دلیل تلاش کرده‌ایم که با ایفای مسئولیت‌های اجتماعی کار را پیش بریم.

وی از فعالان اقتصادی درخواست کرد تا در رسانه‌های مجازی نقش جدی را داشته باشند.