29 بهمن 1398 - 14:6 شناسه خبر: 11863 نسخه چاپی

چین کوتاه آمد/ افزایش کالاهای آمریکایی معاف از عوارض واردات

چین کوتاه آمد/ افزایش کالاهای آمریکایی معاف از عوارض واردات
چین تقاضا برای معافیت از تعرفه واردات ۶۹۶ کالای وارداتی از آمریکا شامل محصولات کشاورزی و انرژی مانند گوشت خوک، سویا، گاز طبیعی مایع و نفت خام را پذیرفت.

ایسنا

این معافیت ها سومین و قابل توجه‌ترین معافیت هایی بودند که از زمان آغاز مناقشه تجاری با آمریکا، از سوی چین اعطا شدند و صدور آنها یک ماه پس از امضای فاز اول توافق تجاری میان واشنگتن و پکن روی داد. چین متعهد شده است خرید کالاها و خدمات آمریکایی را به میزان ۲۰۰ میلیارد دلار در دو سال آینده افزایش دهد.

طبق بیانیه وزارت دارایی چین، سایر کالاهایی که مشمول معافیت از پرداخت تعرفه واردات وضع شده در طول مناقشه تجاری دو جانبه شدند اتانول، ذرت و گندم هستند. برخی از دستگاه های پزشکی و فلزات شامل سنگ و کنسانتره مس، قراضه مس و قراضه آلومینیوم هم مشمول معافیت از تعرفه واردات می‌شوند.

صدور این معافیت ها در حالی روی می‌دهد که شیوع ویروس کرونا اقتصاد چین را فلج کرده است. مقامات چین محدودیت های سفر و حمل و نقل را به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا وضع کرده‌اند. این ویروس تاکنون حدود ۱۹۰۰ قربانی گرفته و بیش از ۷۰ هزار نفر را در چین آلوده کرده است.

شماری از مقامات آمریکایی و تحلیلگران به دلیل شیوع ویروس کرونا، توانایی چین برای عمل به تعهدات خرید که در فاز اول توافق تجاری قید شده است را زیر سوال برده‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، شیوع ویروس کرونا که نخستین بار در شهر ووهان در دسامبر مشاهده شد، باعث تعطیل شدن کارخانه‌ها یا فعالیت آنها با حداقل ظرفیت شده است. مردم از ترس ابتلا به ویروس کرونا از خانه خارج نمی‌شوند و در مکان های عمومی رفت و آمد ندارند و این امر باعث افت شدید مصرف شده است.