30 بهمن 1398 - 11:34 شناسه خبر: 11864 نسخه چاپی

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران:

مازاد شیرخشک باید صادر شود

مازاد شیرخشک باید صادر شود مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران:
حسین شیرزاد در جلسه شورای مرکزی صنفی کشاورزی اظهار کرد: مازاد شیرخشک باید صادر شود تا در شب عید دچار مشکل شیر نشویم.

به گزارش کانون انجمن های صنایع غذایی ایران از وزارت جهاد کشاورزی، حسین شیرزاد در جلسه شورای مرکزی صنفی کشاورزی اظهار کرد: مازاد شیرخشک باید صادر شود تا در شب عید دچار مشکل شیر نشویم.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: در حال حاضر بیش از ۳۲ درصد از مطالبات زعفران کاران در استان ها پرداخت شده و با رایزنی هایی که با بانک‌ها داشتیم تا ۱۰ روز آینده این میزان به ۴۰ درصد خواهد رسید.

وی با اشاره به عوارض صادرات خرما گفت: عوارض صادرات خرما بسیار زیاد است، این عوارض بالای صادراتی، دامنگیر سیستان هم خواهد شد و انتظار ما این است که نظام صنفی این موضوع را  از ستاد تنظیم بازار پیگیر شود.

شیرزاد با اشاره به مانده مطالبات زعفران کاران خاطرنشان کرد: وظیفه سازمان تعاون روستایی خرید، انبارش و وضع دستورالعمل‌ها بوده و این عمل را به بهترین شکل ممکن و با ۷۲ تن ذخیره زعفران انجام داده است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران افزود: تامین مالی این زعفران خریداری شده با بانک مرکزی و بانک های عامل بوده که بخشی از آنها به تعهدات خود عمل نکرده اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۳۲ درصد از مطالبات زعفران کاران در استان ها پرداخت شده و با رایزنی هایی که با بانک‌ها داشتیم تا ۱۰ روز آینده این میزان به ۴۰ درصد خواهد رسید.

شیرزاد گفت: فروش رب فله در بورس کالا برای پرداخت بدهی گوجه کاران در حال اتمام است و در حال حاضر ۹۳ درصد مطالبات آنها پرداخت شده که تا قبل از سال ۹۹ این پرداخت ها تکمیل خواهد شد.

وی افزود: در یک سال گذشته مازاد تولید را در محصولات زراعی، دامی و باغی داشتیم که نظام صنفی کشاورزی باید یک ورود موثر در این بخش داشته باشد.

کاهش ۳۰ درصدی تعرفه بیمه شخص ثالث ماشین آلات کشاورزی

در ادامه این نشست، رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اظهار کرد: بیمه شخص ثالث برای تراکتورها یک اقدام مثبت است که در این رابطه موفق شدیم با رایزنی‌هایی که با بیمه انجام دادیم، ۳۰ درصد از تعرفه آن را کاهش دهیم.

کامبیز عباسی در رابطه با پلاک گذاری تراکتورها خاطرنشان کرد: ۸ تا ۱۰ درصد گازوئیل کشور مربوط به بخش کشاورزی است که ۴ تا ۵ درصد آن توسط بخش ماشین آلات کشاورزی استفاده می‌شود.

وی افزود: تاکنون ۲۷۰ هزار تراکتور و کمباین پلاک گذاری شده و تا پایان سال ۹۹ ملزم هستیم که تمام این ماشین آلات را پلاک گذاری کنیم، در غیر این صورت به ماشین های پلاک گذاری نشده سوخت تعلق نمی‌گیرد.