13 مهر 1399 - 12:37 شناسه خبر: 13097 نسخه چاپی

وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:

پیش بینی کشت ۶ میلیون هکتار گندم در سال زراعی جاری

پیش بینی کشت ۶ میلیون هکتار گندم در سال زراعی جاری وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی برآورد کرد: در سال زراعی جاری نزدیک به ۶ میلیون هکتار گندم در کشور کشت شود.

به گزارش کانون انجمن های صنایع غذایی ایران از وزارت جهاد کشاورزی، اسماعیل اسفندیاری پور اظهار کرد: پیش بینی می کنیم در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ نزدیک به دو میلیون هکتار گندم آبی و چهار میلیون هکتار گندم دیم زیر کشت برود.

وی افزود: تولید مورد انتظار ما از این سطح کشت با توجه به متغیرهای اقتصادی، سیاسی، فنی و اقلیمی به میزان مورد نیاز کشور است.

اسفندیاری پور درباره بذر مورد نیاز کشاورزان اظهار داشت: برای این سطح کشت، تاکنون ۳۷۲ هزار تن بذر از طبقات مختلف توسط شرکت های خصوصی تهیه و از اوایل شهریور توزیع آن در استان های شمال غرب و غرب کشور که دارای اقلیم های سرد هستند، آغاز شده و تا دهه نخست دی ماه ادامه می یابد.

وی با بیان این که تمام بذور گندم کشور اصلاح شده هستند، گفت: طی شش سال اخیر، نزدیک به ۴۰ درصد بذور گندمی که در ایران کشت می شود، گواهی شده اند و مابقی بذور خودمصرفی کشاورزان است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: میزان مصرف گندم گواهی شده توسط کشاورزان تحت تاثیر اعتبارات یارانه ای است که از سوی سازمان برنامه و بودجه در هر سال تعیین می شود.

وی در همین حال از کشاورزان خواست به منظور جلوگیری از بیماری های گندم، بذور خود مصرفی خود را قبل از کشت بوجاری و ضد عفونی کنند.

اسفندیاری پور در مورد قیمت گندم نیز اذعان داشت: قیمت فعلی خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم معمولی برای سال زراعی جاری ۴ هزار تومان و گندم با مشخصات ۴ درصد افت مفید و یک درصد افت غیر مفید ۴۲۰۰ تومان تعیین شده است.

وی با اظهار به این که قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به سال قبل معادل ۶۰ درصد رشد داشته است، گفت: قیمت گندم در سال جاری نسبت به سال گذشته در هر کیلوگرم ۱۵۰۰ تومان افزایش یافته است.