18 تیر 1400 - 10:10 شناسه خبر: 14331 نسخه چاپی

مدیرعامل اتحادیه تعاونی کشاورزی دامداران مطرح کرد:

۷۳ میلیون راس دام مازاد در دامداری‌ها وجود دارد

 ۷۳ میلیون راس دام مازاد در دامداری‌ها وجود دارد مدیرعامل اتحادیه تعاونی کشاورزی دامداران مطرح کرد:
مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی دامداران کشور گفت: جمعیت مازاد دام سبک در دامداری‌ها و دامپروری‌های کشور به ۶۵ میلیون و دام سنگین نیز به هشت میلیون راس رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران به نقل از ایرنا، «مجتبی عالی» درباره وضعیت بازار گوشت قرمز و راهکاری‌های رفع مشکل این صنعت گفت: در حال حاضر جمعیت مازاد دام سبک در دامداری‌ها و دامپروری‌های تحت مدیریت بخش خصوصی ۶۵ میلیون راس و دام سنگین هشت راس است که دولت به طورعملی نقشی در این زمینه ندارد.

او با اشاره به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده‌های دامی از سوی دولت اظهار داشت: با وجود تخصیص ارز ترجیحی به نهاده‌های دامی ولی دامداران خواستار حذف این ارز هستند زیرا این موضوع باعث آرامش در بازار و حذف دلالان خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی دامداران کشور با بیان اینکه جو، ذرت و سویا توسط تعدادی از تعاونی‌های خارج از نظارت سازمان مرکزی تعاون روستایی با قیمت آزاد در بازار فروخته می‌شود، تصریح کرد: مشکل صنعت دامی کشور تهیه دارو، واکسن، دستمزد کارگری، بیمه کارگران، وسایل و تجهیزات دامداری‌ها و دامپروری‌ها با نرخ‌های چند برابر است.

عالی در این زمینه توضیح داد: به عنوان نمونه سال گذشته هر عدد لامپ را ۲۰ هزار تومان و هر دسته کاه ۱۰ کیلویی را ۱۰ هزار تومان می خریدیم ولی امسال این ارقام افزایش یافته و هر لامپ ۵۰ هزار تومان و هر دسته کاه ۱۰ کیلویی نیز ۴۵ هزار تومان فروخته می‌شود.

او گفت: این در حالی است که تا پیش از این کشاورزان، کاه و کلش را در زمین‌های خود آتش می‌زدند ولی امروز همان کالا را به چند برابر قیمت به دامداری‌ها می‌فروشند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی دامداران کشور، افزود: امسال نیز با توجه به تشدید خشکسالی‌ها همه دامداران و دامپروران اقدام به فروش گاو، گوسفندهای مولد خود کرده‌اند به طوری که قیمت هر کیلوگرم گوسفند درب دامداری‌ها ۵۰ هزار تومان، کشتار ۹۵ هزار تومان و گوشت گاو کشتاری ۷۵ هزار تومان است اما گوشت گوسفندی و گاوی در بازار بیش از ۱۵۰ هزارتومان به فروش می‌رسد.