19 تیر 1400 - 0:5 شناسه خبر: 14334 نسخه چاپی

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران اعلام کرد:

دامداران در فروش هر کیلو شیرخام حدود ۲هزار تومان ضرر می‌کنند

دامداران در فروش هر کیلو شیرخام حدود ۲هزار تومان ضرر می‌کنند رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران اعلام کرد:
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: قیمت تمام شده شیرخام برای دامداران ۶۹۲۵تومان است اما میانگین فروش شیرخام در کشور ۴۹۰۰ تومان است. این یعنی دامداران در هرکیلو شیرخام حدود ۲۰۰۰ تومان ضرر می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران به نقل از ایسنا، اخیرا تصاویری و ویدیوهایی در فضای مجازی منتشر شده که برخی از دامداران در اعتراض به پایین بودن نرخ مصوب شیرخام، شیرهایشان را دور ریختند. این دامداران می‌گویند که تامین علوفه به دلیل خشکسالی بسیار سخت شده است و  قیمت علوفه، یونجه و ... در بازار آزاد نیز بسیار گران است و با توجه به این گرانی‌ها دولت باید نرخ مصوب شیرخام را اصلاح کند.

در این راستا و در پاسخ به این سوال که آیا جلسات اصلاح قیمت شیرخام به نتیجه رسیده است یا خیر، احمد مقدسی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: در تلاش هستیم که در جلسات کارشناسی و با ارائه آنالیز قیمتی، دولت را به اصلاح قیمت مصوب شیرخام متقاعد کنیم و امیدواریم که این جلسات به زودی به نتیجه برسد.

او ادامه داد: قیمت تمام شده شیرخام برای دامداران به ازای هرکیلو شیر ۶۹۲۵ تومان است اما میانگین فروش شیرخام در کشور کیلویی۴۹۰۰ تومان است. این یعنی دامداران در هرکیلو شیرخام حدود ۲۰۰۰ تومان ضرر می‌کنند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران اضافه کرد: خشکسالی آسیب بسیاری به صنعت دامپروری زده است. ۶۰ درصد غذای دام کاه، یونجه و ذرت علوفه است که به دلیل خشکسالی سطح برداشت مزارع کاهش یافته است. همچنین این اقلام نسبت به سال گذشته ۳۰۰ تا ۵۰۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند. بنابراین دولت باید در این زمینه به دامداران کمک کند.