03 آذر 1400 - 8:40 شناسه خبر: 18236 نسخه چاپی

قیمت گندم در آمریکا به بالاترین رقم طی ۹ سال گذشته رسید

قیمت گندم در آمریکا به بالاترین رقم طی ۹ سال گذشته رسید
قیمت گندم در آمریکا به خاطر مشکلات برداشت در استرالیا، اختلال در ارسال محموله ها در کانادا و مالیات بر صادرات روسیه افزایش یافته است.

به گزارش «پایگاه خبری کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران» به نقل از تسنیم، قیمت گندم در آمریکا در روز سه شنبه به بالاترین رقم طی 9 سال گذشته رسید که می‌تواند نتیجه بارندگی‌های نابهنگام در استرالیا و افزایش قیمت گندم روسیه باشد که نگرانی در مورد محدودیت عرضه را در بین صادرکنندگان بزرگ دنیا بالا برده‌است.قیمت ذرت و دانه‌های سویا هم در آمریکا به‌خاطر کاهش برداشت در این کشور و تقاضای بالای داخلی از سوی تولیدکنندگان اتانول بالا رفته‌است.دان روس، رییس اتحادیه کالاهای اساسی آمریکا عقیده دارد تقاضا در کوتاه‌مدت همچنان برابر یا بیشتر از عرضه خواهد بود.

وی گفت:« بازار گندم سردمدار این تغییر است. هوای بسیار مرطوب در استرالیا، آب و هوای بسیار خشک در آمریکا، مشکلات حمل‌ونقل در جنوب غرب کانادا و مشکلات مربوط به مالیات صادرات در روسیه عرضه گندم را مختل کرده‌است».قیمت گندم در روسیه هم در هفته گذشته به‌خاطر تقاضای بالا برای پنجمین هفته متوالی افزایش داشت. صادرات بزرگ‌ترین صادرکننده گندم دنیا 34 درصد در فصل جاری کاهش‌یافته که یکی از دلایل آن افزایش مالیات بر صادرات است.دراین‌بین، بارندگی‌های سنگین برداشت گندم در استرالیا را متوقف کرده و بر کیفیت آن تاثیر گذاشته‌است. سیل در غرب کانادا هم صادرات را درست در زمانی‌که تقاضای جهانی برای گندم بالا رفته مختل کرده‌است.