06 تیر 1396 - 22:9 شناسه خبر: 6066 نسخه چاپی

کاوه زرگران؛

زمان اصلاح خرید تضمینی گندم فرارسید

زمان اصلاح خرید تضمینی گندم فرارسید کاوه زرگران؛
رییس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران گفت:فعالان بخش کشاورزی می توانند حساب ویژه ای روی ساماندهی بازار کشاورزی از طریق بورس کالا باز کنند.

خبرگزاری مهر

کاوه زرگران افزود: رویدادی هایی که طی دو سال گذشته در رینگ کشاورزی بورس کالا شاهد بودیم، نشان دهنده ظرفیت بالای این بورس برای اجرای سیاست های جدید در راستای تنظیم و ساماندهی بخش کشاورزی کشور است.

زرگران ادامه داد: با توجه به وجود شفافیت و مکانیسم های معاملاتی مناسب در بورس کالا، دولت با محوریت وزارت جهاد کشاورزی به سمت سوق معاملات کالاهای کشاورزی در بورس کالا حرکت کرده است که این رویداد در صورت انجام حمایت های لازم در آینده به نتایج مطلوب و مثبتی خواهد انجامید. 

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: از آن تاریخی که به صورت آزمایشی، معاملات قیمت تضمینی ذرت بر پایه ماده ٣٣ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی در استان خوزستان عملیاتی شد، شاهد یک تحول بزرگ در روند خرید تضمینی دولت روی محصول ذرت بودیم که به دلیل موفق آن طرح، سیاست قیمت تضمینی روی دو محصول ذرت و جو به سایر استان ها در سال ٩٥ تعمیم داده شد و امسال نیز محصول استراتژیک گندم به چرخه طرح قیمت تضمینی وارد شد.

زرگران معتقد است، اجرای طرح قیمت تضمینی گندم در ٤ استان و حمایت نهادهای مرتبط از این سیاست باعث خواهد شد تا به سمت واقعی تر شدن قیمت گندم و انطباق با نرخ های جهانی گام برداریم به طوریکه گندم تولید شده در کشور در بورس کالا عرضه می شود و مابه التفاوت قیمت بورس با نرخ تضمینی از سوی دولت به کشاورزان پرداخت می شود؛ نکته حائز اهمیت اینجاست که وجه معامله گندم کشاورزان در بورس ظرف چند روز به حساب کشاورزان واریز می شود و به این ترتیب عمده مطالبات کشاورزان در اسرع وقت به آنها می رسد.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر اینکه رونق معاملات گندم در بورس کالا، قیمت پایه گندم در کشور را نهادینه خواهد کرد، گفت: در حال حاضر عمده عرضه‌کنندگان در رینگ کشاورزی بورس کالا، شرکت‌های دولتی هستند اما باید با برنامه ریزی مناسب و فرهنگ سازی بورس کالا، زمینه ای فراهم شود که ٥٠ درصد فعالان این رینگ را بخش خصوصی در اختیار بگیرد که آن زمان شاهد پویایی هر چه بیشتر معاملات بورس خواهیم بود.