14 شهریور 1396 - 15:13 شناسه خبر: 6355 نسخه چاپی

رسول دیناروند در همایش کارگزاران نظام سلامت و تکریم و معارفه مدیران جدید وزارت بهداشت:

به هیچ عنوان به افرادی که قصد سودجویی را دارند باج نمیدهیم

به هیچ عنوان به افرادی که قصد سودجویی را دارند باج نمیدهیم رسول دیناروند در همایش کارگزاران نظام سلامت و تکریم و معارفه مدیران جدید وزارت بهداشت:
رسول دیناروند، رئیس سابق سازمان غذا و دارو در همایش کارگزاران نظام سلامت از اعتمادی که امروز مردم به وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو دارند ابراز خوشنودی کرد و گفت: خدا را شکر می‌کنم که خیالم راحت است؛ آرامش و وجدان قلبی کامل دارم که به هیچ عنوان زیر بار زور نرفتم.

رسول دیناروند با حضور در این همایش، که به منظور تکریم و معارفه مدیران جدید وزارت بهداشت برگزار شده بود، به توصیف دستاوردها و پیشرفت‌های سازمان غذا و دارو در دوره چهار ساله ریاستش در این سازمان پرداخت.

وی با اشاره به اجرای طرح چراغ راهنمای تغذیه‌ای گفت: این طرح در حال حاضر بر روی بیش از 95 درصد کالاهای تولیدی اجرا شده است و کمپین اطلاع رسانی نیز برای اینکه مردم بتوانند راحت‌تر انتخاب کنند که چه کالایی نمک کمتر، چربی کمتر، شکر کمتر و کالری کمتری دارد، برنامه‌ریزی شده است که امسال کار خود را شروع خواهد کرد.

رئیس پیشین سازمان غذا و دارو ادامه داد: این طرح نه تنها به مردم کمک خواهد کرد تا بتوانند بیشتر به سلامت خود توجه کنند، بلکه به صنایع نیز برای تولید کالایی با رنگ قرمز کمتر روی علامت راهنما، یاری خواهد رساند و ما فواید این طرح برای اصلاح تفکر تولیدکننده را از خود مردم نیز بیشتر می‌دانیم.

دیناروند با اشاره به مضرات اسید چرب ترانس، گفت: در این دوره مصرف اسید چرب توسط مردم، 150 هزار تن کاهش یافته است.

وی ادامه داد: سهم نمک و شکر نیز در فرآورده‌های غذایی به میزان 10 درصد کاهش یافته و کنترل آلاینده‌ها و تقلبات غذایی نیز در قالب طرحی بزرگ و اختصاص 60 میلیارد تومان اعتبار ساماندهی شده‌اند و 50 میلیارد تومان اعتبار نیز برای دوره چهار ساله بعدی در نظر گرفته شده است تا اجرای این طرح در دوره بعد تقویت شود.

دیناروند با اشاره به بحث ای تی (IT) و طرح ردگیری و ردیابی و کنترل اصالت محصول، این اقدام را الگویی جهانی خواند که در دورانی که وی ریاست کمیته‌ای در سازمان جهانی بهداشت را برعهده داشته است، در میان طرح‌های پیشرو قرار گرفته است. وی در ادامه از دستگاه‌های دیگر نیز دعوت کرد تا برای افزایش بهره‌وری این طرح، به سازمان غذا و دارو کمک کنند.

رئیس پیشین سازمان غذا و دارو با بیان اینکه یک چهارم کل واردات کشور باید با تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو انجام شود، گفت: امروز بیش از 300 هزار قلم کالا پروانه عبور دارند و حتی یک دلار از این واردات نیست که ثبت نشده باشد؛ سازمان غذا و دارو به صورت آنلاین  با گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت در ارتباط است و ثبت سفارش‌ها و مجوزهای ترخیص به صورت آنلاین انجام می‌شوند. وی این اقدام را گامی مهم در جهت حذف اقدامات سلیقه‌ای، شفاف سازی و از بین رفتن شبهات توصیف کرد.

دیناروند با بیان اینکه شان و مرتبه سازمان غذا و دارو در دوره چهار ساله گذشته نسبت به قبل افزایش یافته است، گفت: امروز هم مسوولین و هم مردم اعتماد بیشتری به نظرات سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت دارند که انصافاً این سهم جایگاهی است که خود آقای هاشمی، در بین مردم دارند.