18 دی 1396 - 16:45 شناسه خبر: 6711 نسخه چاپی

وزیر صنعت، معدن و تجارت در دومین مراسم اهدای نشان امین الضرب:

سهولت فضای کسب و کار مهمترین عامل توسعه فعالیت های اقتصادی است

سهولت فضای کسب و کار مهمترین عامل توسعه فعالیت های اقتصادی است وزیر صنعت، معدن و تجارت در دومین مراسم اهدای نشان امین الضرب:
وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: نیاز امروز جامعه، تقویت روحیه امید و حل مشکلات بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی صنعتی و اقتصادی است تا با ایجاد سهولت در کسب و کار به رونق و توسعه فعالیت‌های اقتصادی بپردازیم.

خبرگزاری ایرنا

محمد شریعتمداری امروز دوشنبه در دومین دوره آیین اهدای نشان کارآفرینی امین الضرب به مناسبت 134 سالگی تاسیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در محل تالار وحدت افزود: امروز در کشور با وجود همه مشکلات، اما افق های فراوانی وجود دارد و 85 هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ مشغول به کارند.
به گفته این مقام مسئول، با وجود تعدد مشکلات، اما واحدهای صنعتی وجود دارند که در عرصه بین المللی پیشتاز هستند، بر این اساس با تکیه بر امید و حل مشکلات می توان به رونق اقتصادی پرداخت که با همراهی و هماهنگی دولت، مجلس و پارلمان بخش خصوصی در کنار هم میسر می‌شود.
شریعتمداری خاطرنشان کرد: بزرگانی در عرصه اقتصادی داشته و داریم که با وجود مقررات پیچیده و دست و پا گیر، تحریم‌ها و شرایط پسابرجام در سال های گذشته و امروز هیچگاه از تلاش باز نماندند و خود را به مقصد نهایی یعنی تولید رساندند؛ اینها ادامه دهنده راه امین الضرب و امین الضرب ها هستند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: یکی از ویژگی های بارز خاندان امین الضرب جامع نگری بود؛ آنان مصداق بارز عمل صالح توام با ایمان بودند که امتداد آن در طول تاریخ باقیمانده است.
وی یادآور شد: امین الضرب تاجری بود که نه فقط به مسائل اقتصادی و صنعتی، بلکه در رسیدگی به مشکلات مردم اهتمام داشت و در سال 1288 هجری شمسی که مردم با قحطی و گرسنگی مواجه شدند، با تامین گندم آنان را نجات داد.
به گزارش ایرنا، پارلمان بخش خصوصی که امسال صد و سی و چهارمین سال حضور خود را در اقتصاد ایران جشن می گیرد، با تلاش امین الضرب یکی از تجار دوران قاجار متولد شد؛ برخی منابع ثروت امین الضرب را در آن دوران، 25 میلیون تومان تخمین زده‌اند.
وی در دوره مظفرالدین‌شاه، نخستین دستگاه تولید برق را از روسیه خرید و به این ترتیب نخستین بار برق توسط بخش خصوصی وارد ایران شد و جایگزین گاز شد و به همین دلیل به محمدحسین امین‌الضرب «پدر برق ایران» لقب داده‌اند.
آیین دومین دوره اهدای نشان کارآفرینی امین الضرب محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران در تالار وحدت برگزار شد.