10 اسفند 1396 - 9:48 شناسه خبر: 6841 نسخه چاپی

صدور مجوزهای امور اراضی از ابتدای سال 97 الکترونیکی می شود

صدور مجوزهای امور اراضی از ابتدای سال 97 الکترونیکی می شود
رییس سازمان امور اراضی کشور از ارائه خدمات مرتبط با صدور مجوزهای تغییر کاربری، تشخیص نوع و واگذاری زمین در سراسر کشور از طریق سامانه الکترونیک از ابتدای سال 1397 خبر داد.

خبرگزاری ایرنا

علیرضا اورنگی روز چهارشنبه با تاکید بر لزوم حمایت از کشاورزان و تسهیل شرایط برای تولیدکنندگان و بهره برداران بخش در سیاست گذاری ها، برنامه ریزی ها و انجام امور اجرایی حوزه مدیریت زمین، گفت: رضایت مردم به ویژه کشاورزان، تسهیل و تسریع در ارائه خدمات حوزه زمین، شفاف سازی فرایندها و سلامت اداری و جدیت در برخورد با متخلفان و سوء استفاده کنندگان از عرصه های کشاورزی از رویکردهای اساسی سازمان امور اراضی در انجام وظایف و ماموریت ها است.
وی با اشاره به دستاوردهای مهم و قابل توجه مجموعه برنامه ها و اقدامات سازمان و مدیریت های استان در زمینه حفظ، ساماندهی و توسعه اراضی طی سال 1396 افزود: این روند باید در سال آتی با جدیت بیشتری ادامه داشته باشد و در تدوین و اجرای بخشنامه ها و مقررات اولویت باید حمایت از بخش باشد و نباید از کشاورزان و تولیدکنندگان عرصه امنیت غذایی کشور غفلت کنیم.
وی اظهار داشت: رفع تداخلات اراضی متعلق به کشاورزان و اراضی ملی و حدنگاری و تهیه نقشه های تجمیعی اراضی طی سال 96 به خوبی پیگیری شد که این روند با اولویت اجرای حلقه ها و گام های بعدی دو برنامه یعنی تثبیت حقوق کشاورزان و مالکان اراضی کشاورزی، صدور اسناد اراضی و حفظ حقوق متقابل مردم و دولت از کلیدی ترین اولویت های کاری ما در سال 97 خواهد بود.
اورنگی تصریح کرد: حفظ کاربری و قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی از جمله قوانین مترقی کشور در زمینه حفاظت منابع پایه و خاک کشاورزی و در راستای حمایت ار تولید و بخش کشاورزی است.
وی اظهار داشت: اهرم های برخوردی و سلبی پیش بینی شده در این دو قانون در واقع سوءاستفاده کنندگان و سودجویان از اراضی کشاورزی را هدف قرار داده است.
رییس سازمان امور اراضی کشور گفت: طی سال های اخیر همواره رویکرد ما در تدوین و اصلاح مقررات و به ویژه بخشنامه های مرتبط با قوانین حوزه حفظ، سامندهی و واگذاری اراضی، تسهیل شرایط برای کشاورزان و رفع موانع تولید بوده است.
به گفته وی، خوشبختانه سازمان امور اراضی کشور طی سال های اخیر با اقدامات انجام شده از سازمان های پیشرو در توسعه دولت الکترونیک و اصلاح فرایندها و ایجاد سامانه های مبتنی بر فناوری اطلاعات برای ارائه خدمات مرتبط با اراضی به متقاضیان بوده است.
به گزارش وزارت جهادکشاورزی، رییس سازمان امور اراضی کشور با اشاره به تاثیر ارائه خدمات الکترونیک در شفافیت، سلامت، سرعت و دقت فرایندها اظهارداشت: از ابتدای سال 1397 ارائه خدمات مرتبط با صدور مجوزهای تغییرکاربری، تشخیص نوعیت و واگذاری زمین در سراسر کشور به طور صرف از طریق سامانه الکترونیک ارائه می شود و لازم است در سطح استانها و شهرستانها با آموزش نیروی انسانی و تجهیز امکانات شرایط برای اجرای این کار فراهم شود.
به گزارش ایرنا، برای سند دارشدن و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی، طرح مهم تهیه اطلاعات مکانی اراضی کشاورزی یا کاداستر کشاورزی به شکل رسمی از سال 1394 کلید خورد؛ به طوری که در سال 1395 با همکاری سازمان نقشه برداری کشور و عکس های هوایی موجود و عکسبرداری جدید، عکس هوایی نزدیک به پنج میلیون هکتار اراضی تهیه شد.
در سال 1396 نیز تهیه نقشه کاداستر(اطلاعات مکانی اراضی) سطحی معادل 10 میلیون هکتار اراضی آبی، باغی و درجه یک کشور در اولویت برنامه ها قرار گرفت.