20 خرداد 1397 - 13:41 شناسه خبر: 6999 نسخه چاپی

خرید تضمینی گندم از مرز 2.6 میلیون تن گذشت

خرید تضمینی گندم از مرز 2.6 میلیون تن گذشت
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از خرید تضمینی2 میلیون و 610 هزار تن گندم به ارزش سه هزار و 450 میلیارد تومان از ابتدای فصل برداشت تاکنون خریداری شده است.

ایرنا

 «اسماعیل اسفندیارپور» افزود: 50 درصد مبلغ گندم خریداری شده پس از ثبت، در سامانه های خرید شرکت بازرگانی دولتی ایران و بانک کشاورزی، پرداخت شده و بقیه با تامین اعتبار پرداخت می شود.
به گفته وی، امسال نیز همچون سال های گذشته پول گندمکاران با عاملیت بانک کشاورزی از سوی دولت تامین و پرداخت می شود.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید و کیفیت گندم امسال را بسیار مطلوب دانست و گفت: امسال تولید 13.4 میلیون تن گندم و خرید تضمینی 10 میلیون تن پیش بینی شده است که به نظر می رسد با افزایش برداشت در مناطق معتدل، شمال و شمال غرب، انتظارات ما محقق شود.
وی افزود: اکنون خرید گندم در استان های گرمسیری سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، جنوب فارس، خوزستان، جنوب کرمان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان و کرمانشاه رو به پایان است.
اسفندیارپور ادامه داد: گندم از استان های اقلیم معتدل و نوار ساحل خزری نیز خریداری می شود؛ اکنون خرید در بیشتر استانها به جز اقلیم سرد همچون آذربایجان غربی و شرقی، زنجان و همدان در حال انجام است. 
وی میزان بذر گندم خریداری شده از کشاورزان را تاکنون نزدیک 140 هزار تن دانست و افزود: خوزستان با یک میلیون و 130 هزار تن، گلستان با 600 هزار تن و فارس با 270 هزار تن به ترتیب رتبه های اول تا سوم خرید گندم را بدست آوردند.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، با هشدار نسبت به آتش زدن مزارع گندم پس از برداشت محصول به کشاورزان گفت: آتش زدن مزارع گندم علاوه بر از بین رفتن کاه و کلش، به نابودی مواد و عناصر مغذی خاک منجرمی شود و این می تواند کاهش تولید را در سال های آتی بدنبال داشته باشد.
وی با بیان اینکه کاه و کلش باید در خاک حفظ شود، افزود: در سال های آتی دستیابی به افزایش تولید و خودکفایی در گندم به حفظ عناصر و مواد مغذی خاک بستگی دارد؛ بنابراین کشاورزان به طور جدی از آتش زدن بقایای گندم در مزارع خودداری کنند.
این مقام مسئول براین باور است که مزارعی که سوزانده نمی شوند و بقایای حاصل از برداشت محصول به زمین بازگردانده می شود علاوه بر افزایش محصول و تقویت خاک از مواد آلی، کاهش مصرف آب و انواع کودهای شیمیایی در درازمدت را منجر می شود.
به گزارش ایرنا، سال زراعی از ابتدای مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور سال بعد ادامه دارد.
پارسال نزدیک به 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال از گندمکاران سراسر کشور خریداری شد که با توجه به ذخایر سال 1395، همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد.
سال 1395 نیز 14 میلیون و 590 هزار تن گندم تولید و 11 میلیون و 525 هزار تن به ارزش بیش از 145 هزار میلیارد ریال خریداری شد.