28 مهر 1397 - 11:45 شناسه خبر: 7229 نسخه چاپی

گمرک ایران منتشر کرد:

جزئیات واردات کالاهای اساسی در نیمه نخست سال جاری/ذرت در صدر کالاهای وارداتی

جزئیات واردات کالاهای اساسی در نیمه نخست سال جاری/ذرت در صدر کالاهای وارداتی  گمرک ایران منتشر کرد:
محصولات غذایی ذرت، برنج، دانه های روغنی، روغن های خوراکی، گوشت قرمز، کنجاله سویا، جو، قند و شکر و گندم عمده ترین کالاهای اساسی وارداتی به کشور در نیمه نخست سال جاری بوده اند.

به گزارش کانون انجمن های صنایع غذایی ایران از گمرک ایران، ذرتف برنج، دانه های روغنی، دارو، روغن های خوراکی، گوشت قرمز، کنجاله سویا، جو، کود، قند و شکر و گندم از جمله کالاهای اساسی وارد شده به کشور در نیمه نخست سال جاری بوده اند. 

بنابر گزارش منتشر شده گمرک ایران از جزئیات واردات کالاهای اساسی در نیمه نخست امسال، ذرت در صدر کالاهای اساسی وارداتی قرار داشته و جو با بیشترین رشد ارزشی روبه رو بوده است. 

مطابق این گزارش ، واردات ذرت، دانه های روغنی، گوشت قرمز و جو در شش ماهه نخست سال 97 نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. در این مدت میزان 4 میلیون و 156 هزارتن ذرت به ارزش 972 میلیون دلار به کشور وارد شده است که از نظر وزنی و ارزشی 17 و 19 درصد افزایش یافته است. 

گمرک ایران برنج را پس از ذرت دومین کالای عمده وارداتی به کشور اعلام کرد به طوری که در نیمه نخست امسال 939 هزار تن برنج به ارزش 967 میلیون دلار برنج به کشور وارد شده است. 

دانه های روغنی با واردات یک میلیون و 574 هزار تن به ارزش 822 میلیون و 195 هزار دلار در رتبه سوم کالاهای اساسی وارداتی قرار گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 26 و 31 درصد افزایش داشته است. 

گزارش گمرک ایران از اقلام عمده وارداتی به کشور در شش ماهه نخست امسال روغن های خوراکی را با وارداتی561 هزار تنی به ارزش 467 میلیون و 317 هزار دلار در ردیف پنجم کالاهای وارداتی به کشور قرار داده است. 

گوشت قرمز در ردیف ششم کالاهای عمده وارداتی در نیمه نخست سال جاری بوده است که با واردات 72 هزار تنی به ارزش 365 میلیون دلار نسب به مدت مشابه قبل به ترتیب 17 و 36 درصد رشد داشته است. 

طی این گزارش در این مدت میزان 536 هزار تن به ارزش 239 میلیون دلار کنجاله سویا به کشور وارد شده است که این محصول را در ردیف هفتم کالاهای عمده وارداتی قرار داده است. 

همچنین در این مدت میزان یک میلیون و 13 هزار تن به ارزش 218 میلیون و 572 هزار دلار محصول جو به کشور وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 20 درصد به لحاظ وزنی و 43 درصد به لحاظ ارزشی افزایش یافته است. 

بنابر این گزارش قند وشکر با واردات 88 هزار تنی به ارزش 41 میلیون دلار ردیف دهم از لیست کالاهای عمده وارداتی به کشور را به خود اختصاص داده است. 

گندم نیز با واردات 197 تن به ارزش 87 هزار دلار در ردیف یازدهم کالاهای اساسی وارداتی به کشور قرار دارد که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 100 درصدی به لحاظ وزنی و 99 درصدی به لحاظ ارزشی همراه بوده است.