18 اسفند 1397 - 9:31 شناسه خبر: 7466 نسخه چاپی

رونمایی از اولین تلویزیون اینترنتی بخش کشاورزی و صنایع غذایی ایران در همایش تجلیل از مقام مهندس

رونمایی از اولین تلویزیون اینترنتی بخش کشاورزی و صنایع غذایی ایران  در همایش تجلیل از مقام مهندس
در روز تجلیل از مقام مهندس که با همکاری وزارت جهاد و سازمان نظام مهندس کشاورزی برگزار شد از نخستین تلویزیون اینترنتی حوزه کشاورزی و صنایع غذایی ایران رونمایی و از دکتر عطاالله اشرفی اصفهانی مدیر مسوول این شبکه تلویزیونی تقدیر به عمل آمد

به گزارش کانون انجمن های صنایع غذایی ایران همایش تجلیل از مقام مهندس با حضور وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان نظام مهندس کشاورزی ایران و جمعی از مهندسان بخش کشاورزی در سالن برج میلاد تهران برگزار شد. 

در این مراسم از نخستین تلویزیون اینترنتی حوزه کشاورزی و صنایع غذایی ایران با عنوان "کشاورز پلاس" رونمایی و از دکتر عطاالله اشرفی اصفهانی، مدیر مسوول این تلویزیون با اهدای تندیس طلایی و نشان سازمان مهندسی کشاورزی ایران تقدیر به عمل آمد. 

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در این مراسم که به مناسبت  سالروز تولد خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد، اعلام کرد: مهندسان کشاورزی پس از کسب مهارت‌های لازم و توانمند شدن به دانش روز،‌ قرار است با حداقل امکانات و کمک‌های دولت در خدمت کشاورزان باشند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: مهندسان کشاورزی با ید با افزایش دانش و مهارت کار آفرین شوند، برخی از مهندسان نمونه کشاورزی با استفاده از دانش و مهارت‌های خود توانستند تحولات زیادی در این بخش ایجاد کنند و ما شاهد این تحولات هستیم.

وی ادامه داد: دانش محور کردن و فناوری کردن کشاورزی در دهه‌های اخیر در دستور کار دولت، مردم و کشاورزان قرار گرفته است، مهندسان کشاورزی بیشترین سهم و نقش را در ارتقای بخش کشاورزی داشتند و با توجه به این نیرو و سرمایه عظیم و همچنین سرمایه‌گذاری‌های نظام برای تربیت نیروی انسانی امیدواریم شاهد دستاوردهای بیشتر در این حوزه باشیم.

حجتی گفت: مهندسان کشاورزی باید سرمایه‌گذاری بیشتری در زمینه دانش و مهارت خود انجام دهند، ظرفیت‌های طبیعی فراوانی در کشور وجود دارد و برای استفاده از این ظرفیت‌ها باید دانش بنیان و منطبق با محیط زیست عمل کنیم و به دانش روز مجهز باشیم.

وی به ظرفیت‌های کشت گلخانه‌ای، پرورش ماهی در قفس و نشاکاری در کشور اشاره کردو گفت:ما می‌توانیم با بکارگیری دانش و مهارت‌های روز و استفاده از ظرفیت‌های موجود با آب کمتر تولید بیشتری داشته باشیم. 

کاهش 10 تا 15 درصدی کشتار دام

حجتی با تکذیب کاهش ۳۱ درصدی کشتار دام سبک گفت: اگر چه آمار کشتار دام را دامپزشکی باید اعلام کند، اما امسال نسبت به سال گذشته در کشتارگاه‌ها به صورت رسمی ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش کشتار داشتیم.

وی از افزایش واردات گوشت نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: با توجه به بحث تنظیم بازار که مورد تایید دولت قرار گرفته است توزیع به صورت هدفمند انجام می‌شود. 

به گزارش فارس،‌ حدود 150 هزار فارغ‌التحصیلان کشاورزی جویای کار در کشور وجود دارد که استفاده از ظرفیت‌های آنها می‌تواند انقلاب بزرگی در کشاورزی و تولید کشور ایجاد کند.

این مهندسان می‌توانند به عنوان بازوی توانمند بخش ترویج در کشور باشند که امروزه شکاف بزرگی بین دانش روز و اجرای آن در مزرعه ایجاد شده است و تکنولوژی روز به مزارع کمتر می‌رود.

دولت اگر این مهندسان کشاورزی را تامین کند تا آنها در خدمت بخش کشاورزی باشد، افزایش قابل ملاحظه‌ای در تولید محصولات کشاورزی کشور رخ خواهدداد.