22 اسفند 1397 - 12:25 شناسه خبر: 7476 نسخه چاپی

پیش بینی افزایش تولید جهانی گندم

پیش بینی افزایش تولید جهانی گندم
آژانس "سیستم اطلاعات بازار کشاورزی" (AMIS) در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد تولید جهانی گندم امسال چهار درصد در مقایسه با سال 2018 رشد خواهد کرد.

ایسنا

این آژانس که عرضه جهانی مواد غذایی و نوسانات قیمت را پیگیری می‌کند، پیش‌بینی کرد تولید گندم در سال ۲۰۱۹ به ۷۵۷.۴ میلیون تن بالغ می‌شود که بالاتر از ۷۲۸.۳ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ خواهد بود. این برآورد حاصل ارزیابی‌های مشترک سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و AMIS است.

بر اساس گزارش AMIS، انتظار می‌رود اتحادیه اروپا ۱۴۹ میلیون تن گندم در سال ۲۰۱۹ تولید کند که ۸.۳۶ درصد بالاتر از تولید ۱۳۷.۴ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ خواهد بود. شرایط جوی مساعد به همراه کشت در مناطق وسیع‌تر، تولید گندم این منطقه را در سال ۲۰۱۹ افزایش خواهد داد.

فائو در گزارش "چشم انداز محصول و وضعیت غذا" اعلام کرد در اتحادیه اروپا منطقه تحت کشت گندم ۳ درصد افزایش خواهد داشت و شرایط آب و هوایی مطلوب خسارات ناشی از یخ بندان را محدود می‌کند و انتظار می‌رود تولید این منطقه ۱۱ درصد در سال ۲۰۱۹ رشد کند.

انتظار می‌رود تولید روسیه که صادرکننده بزرگ گندم به شمار می‌رود، در سال ۲۰۱۹ به میزان ۱۰ درصد در مقایسه با سال پیش افزایش پیدا کند و کاشت بیشتر و شرایط آب و هوایی مساعد تولید در این کشور را بالا ببرد.

همچنین پیش بینی می‌شود تولید گندم در آمریکا از ۵۱.۳ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ به ۵۲ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ افزایش پیدا کند.

کانادا که سومین صادرکننده بزرگ گندم در جهان است شاهد رشد ۴ درصدی تولید در سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

یک صادرکننده بزرگ دیگر استرالیا است که انتظار می‌رود پس از خشکسالی سال گذشته و تولید کمتر، تولیدش امسال ۳۸.۷ درصد افزایش پیدا کند و به ۲۴ میلیون تن برسد.

بر اساس گزارش پلاتس، آژانس AMIS پیش بینی کرد تولید اوکراین نیز از ۲۴.۶ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ به ۲۶.۵ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ افزایش پیدا می‌کند که رشد سالانه ۸ درصدی را نشان می‌دهد.